Nowy wygląd bloga

Już jest !!!

Nowy wygląd bloga, który mam nadzieję będzie bardziej czytelny dla was i dla mnie :) jest już dostępny.

Zapraszam was do odwiedzenia mojej nowej odsłony blogowego pamiętnika storczyka

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera. Zapisując się otrzymacie darmowy poradnik, w którym zawarłam wszystkie problemy, które dotknęły moje storczyki.

Zapraszam również do udziału w konkursach. Dziś został rozstrzygnięty konkurs, w którym do wygrania był storczyk.

NOWY KONKURS

do wygrania zestaw pałeczek nawozowych firmy VILMORIN

http://www.mojstorczyk.pl/konkurs-noworoczny/

26 czerwca 2013

Nowy nabytek :)

Storczyk, odmiana "Cambria"




25 czerwca 2013

Doniczki i osłonki :)


Doniczki i osłonki

W każdym poradniku jest napisane, że storczyki z odmiany Phalaenopsis hoduje się w doniczkach przeźroczystych. Sama takich nie posiadam, jednak postanowiłam sprawić swoim orchideom nowe szklane osłonki, które będą przepuszczać promienie słoneczne i pozwolą na przeprowadzenie procesu fotosyntezy. Dzięki niemu korzenie będą w lepszej kondycji.

O osłonkach przeczytacie również tutaj

http://www.mojstorczyk.pl/oslonki-doniczki-cz-1/ 


Należy pamiętać, że storczyki w naturalnym środowisku rosną w konarach drzew mając kontakt z kora a nie z ziemią, dlatego nie należy przesadzać storczyków do doniczek z ziemią, ponieważ spowoduje szybkie uśmiercenie rośliny. Należy wykorzystać odpowiednie podłoże do storczyków, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Doniczka nie powinna być luźna, storczyki bowiem wolą dość ciasne doniczki z wieloma otworami, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i pozwolą na odprowadzenie wody. Jest to ważne, gdyż bez dziurek, orchidea nam zgnije.

W sklepach ogrodniczych jest duża gama donic i osłonek ceramicznych, szklanych i plastikowych w rożnych kolorach. Ja mam kilka ceramicznych czerwonych i metalowych, które mam zamiar sukcesywnie wymienić na szklane. Należy pamiętać, że osłonka powinna być większa od doniczki.

Aby mieć pewność, że storczyk w osłonce nie stoi w wodzie, można na sam spód włożyć odwrócony spodeczek, żwirek lub korek. W ten sposób zabezpieczymy korzenie przed gniciem.

Dodatki dekoracyjne :)

Dodatki dekoracyjne ... podpórki :)

Do podpierania kwitnących pędów storczyków można wykorzystać przycięte pędy trzciny, pałeczki chińskie, gałązki bukowe. Świetną podporą są również sztywne gałązki porzeczki, które można pomalować na różne kolory Mam zamiar kilka z tych propozycji wykorzystać :)

Z parapetu mojej Mamy :)

Moja Mama podobnie jak ja bardzo lubi storczyki i często powiększa swoją kolekcje o kilka nowych sztuk. Ten żółty szczególnie zwrócił moja uwagę :)





14 czerwca 2013

Kiedy znów zakwitnie ?

Kiedy storczyk przekwita, zastanawiam się kiedy znów będziemy się cieszyć pięknym kwiatem. Tak naprawdę wszystko zależy od samej rośliny, ponieważ są storczyki, które potrafią kwitnąć bez przerwy wypuszczając raz za razem nowe pędy i kwiaty. Takie okazy zdążają się rzadko, przynajmniej ja takiego szczęścia nie ma. Kiedy orchidea będzie gotowa sama wypuści nowe pędy, jednak są sprawdzone sposoby, które wspomagają rozwój nowych pędów. 

Najważniejsze to odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym hodujemy storczyki. W nocy temperatura powinna być niższa o kilka stopni. W ten sposób stopniowo wychładzamy storczyka, który mobilizuje się do wypuszczenia nowego pędu. W moim przypadku sprawdza się ta metoda w 100%. Okres wzrostu pędu zależy od storczyka, ale zazwyczaj trwa do 8 tygodni, jak w przypadku moich dwóch białych storczyków. Obecnie czekam na niebieskiego storczyka, którego pęd ma już ok 5 cm.


Drugim elementem pielęgnacji, który wspomaga wypuszczanie pędu to podlewanie. Jak już wcześniej wspomniałam, ja zraszam storczyki dwa razy dziennie. Sprawia to, że korzenie wolniej wchłaniają wilgoć.

Odpowiednie przycięcie storczyka, również może mieć wpływ na rozwój kwiatostanu. U mnie jeszcze się nie zdarzyło by przycięty storczyk wypuścił z pędu kilka nowych. Zasada przycinania nad trzecim oczkiem, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój pędu jest możliwa wówczas, gdy zauważymy nad łuską oczka nabrzmiały pąk. Taki nabrzmiały pąk, może się trafić również nad pierwszym kwiatem, lub w innym dowolnym miejscu na pędzie storczyka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie obserwowanie i przycinanie orchidei 

Warunki pogodowe i ich wpływ na rozwój kwiatostanu storczyka

Przełom czerwca i lipca to zmienna pogoda, raz słońce raz pochmurno i ponuro. Storczyki reagują na zmianę pogody. Jeżeli jest pochmurno a zazwyczaj jesień jest niezbyt sprzyjającym okresem w hodowli storczyków, to zdarza się, że orchidea potrafi zrzucić paki i kwiaty. W zeszłym roku jeden storczyk właśnie w tym okresie szybko mi przekwitł, mimo kilku zabiegów nie udało mi się utrzymać kwiatostanu :( 

Stosuje dwie metody, niektórzy uważają, że przesadzam :) jednak wydaje mi się, że pomagają. Pierwsza to zmiana miejsca hodowli. Przenoszę storczyki na parapety w zachodniej części mieszkania, oraz doświetlam je, kierując strumień światła na storczyki.

Jeżeli ktoś ma problem z utrzymaniem kwitnienia w okresach pochmurnych to naprawdę warto spróbować.

11 czerwca 2013

Dlaczego więdną liście storczyka ... oznaka przelania ?

Często zastanawiałam się dlaczego liście storczyka więdną. Zawsze myślałam,  jak liście się marszczą, opadają to znaczy, że trzeba podlać. Jednak pozory mylą. Tak wyglądający storczyk daje nam do zrozumienia, że co za dużo to nie zdrowo i jak najszybciej należy ograniczyć wodę na co najmniej 2-3 tygodnie. 

przeczytaj więcej tutaj  

http://www.mojstorczyk.pl/dlaczego-wiedna-liscie-storczyka-czyzby-oznaka-przelania/




10 czerwca 2013

Wpływ owoców na paki i kwiaty storczyka

Jak już wcześniej wspominałam, storczyki to bardzo delikatne i wrażliwe rośliny, które często gubią swoje paki i kwiaty. Długo się zastanawiałam cóż oprócz zmiany otoczenia może mieć wpływ na opadanie kwiatów. W jednej bardzo fajnej książce wyczytałem, że owoce cytrusowe mają zły wpływ na rozwój kwiatostanu wśród storczyków, poprzez wydzielany przez nie etylen. Tak więc, jeżeli ktoś trzyma w pobliżu storczyka świeże bądź dojrzewające owoce cytrusowe  (choć niektórzy piszą, że jabłka, gruszki itp owoce,również potrafią zakłócić rozwój paków i kwiatów), musi brać pod uwagę fakt iż mogą one spowodować zatrzymanie lub utratę kwiatostanu storczyka :( 

Więcej dowiesz się na moim nowym blogu

www.mojstorczyk.pl

7 czerwca 2013

Moje dwa nowe storczyki miniaturki :)

Dziś będąc niedaleko sklepu ogrodniczego kupiłam sobie dwa storczyki miniaturki w zaskakującej cenie 2,90  za sztukę :) Aż żal było nie wziąć.

Więcej informacji o miniaturkach w nowej odsłonie bloga

http://www.mojstorczyk.pl/podstawy-hodowli/mini-storczyk/ 






Reanimacja storczyka cz.2

Storczyk, kupiony za grosze, po dwóch tygodniach znaczne się wzmocnił, liście nabrały wyrazu. Dziś postanowiłam go przyciąć. Długo zwlekałam z tą decyzja, jednak wydaje mi się, że takie działanie pomoże mu w ogólnym wzmocnieniu. Ma ewidentnie naruszony stożek wzrostu, jednak mam nadzieję, że nie został zalany a jedynie naruszony mechanicznie poprzez oderwane liście.Korzenie się poprawiły, już nie są takie wysuszone,wzmocniłam go również pałeczką z nawozem. 






6 czerwca 2013

Usychające pąki storczyka - reakcja na zmiane otoczenia

Czasami zdarza się, że po wyszukaniu swojej perełki w sklepie ogrodniczym, po dokładnym obejrzeniu jej korzeni, liści, pąków i kwiatów udajemy się ze storczykiem do domu. Ustawiamy go w widocznym miejscu i cieszymy nim oko. Jednak po kilku dniach zaczyna się z nim dziać coś nie dobrego. Więdnie, marnieje, zrzuca paki i gubi kwiaty. Myślimy co tu robić i jak pomóc roślinie.

Więcej informacji o storczykach znajdziesz tutaj

http://www.mojstorczyk.pl/usychajace-paki-storczyka/ 

Taka reakcja jest jak najbardziej normalna. Storczyki są bardzo wrażliwymi kwiatami, które dość szybko reagują na zmianę otoczenia, temperaturę, sposób transportu. Nie należny też zmieniać storczykowi miejsca hodowli. Kiedy nasz storczyk dobrze się czuje na parapecie w kuchni to nie należny go przestawiać do salonu gdy pięknie zakwitnie. Takie radykalne zmiany storczyk potrafi odchorować poprzez gubienie pąków i kwiatów.

4 czerwca 2013

Usychające pąki storczyka

Kilka razy zdarzyło się, że pąki moich storczyków zaczęły więdnąć. Długo się zastanawiała nad tym co robię nie tak. Po przestudiowaniu wielu artykułów i książek dowiedziałam się, że wpływ na usychanie pąków i kwiatów ma wiele czynników.

Oto kilka z nich:

1) Reakcja na zmianę otoczenia,
2) Przesuszenie,
3) Owoce,
4) Miejsce trzymania kwiatów,
5) Warunki pogodowe,
6) Wilgotność powietrza.



Przyznam, że najbardziej zaintrygowały mnie owoce i ich wpływ na pąki i kwiaty storczyków.

Temat rozwinę tutaj

http://www.mojstorczyk.pl/usychajace-paki-storczyka/ 

Wzmacnianie kwitnienia

Co zrobić by storczyk dłużej kwitł? Jeżeli przez kilka tygodni zmienimy mu różnicę temperatur pomiędzy dniem a nocą, zostawiając np w pomieszczeniu uchylone na noc okno, to po pewnym czasie nasz storczyk powinien wypościć nowe pędy. Jestem przekonana, że takie traktowanie wzmocni również jego kwitnienie :) 


Pierwsze kwiaty mojego storczyka

Po kilku tygodniach wyczekiwania, mój biały storczyk zakwitł . Jest piękny :)


 



3 czerwca 2013

Jak kupować, na co zwrócic uwagę

Większość początkujących hodowców, podczas zakupu swojego pierwszego storczyka nie zwraca uwagi na szczegóły. Podobnie było ze mną:) Dla nas najważniejszy był pięknie wyglądający storczyk z wielkimi kwiatami. Jednak piękny kwiat to nie jedyny element, na który należałoby zwrócić uwagę.

Oto kilka rad:

Roślina przede wszystkim powinna wyglądać zdrowo, czyli nie powinna mieć przebarwień, zeschniętych liści i korzeni. Kolejnym ważnym elementy, na który zwracamy uwagę to szkodniki. Storczyki mają ładne soczysto zielone liście, a pod nimi często możemy spotkać pasożyty takie jak ślimaki, wełnowce, miseczniki, larwy winniczków, krocionogi itp, które mogą poważnie osłabić roślinę i doprowadzić do jej zniszczenie. 

Zapach, na niego też zwracamy uwagę. Jeżeli roślina mocno pachnie grzybami, to może to świadczyć o przelaniu rośliny. Korzenie zalanego storczyk mają kolor brązowy na całej długości. Nie należy kupować również rośliny o wysuszonych korzeniach, ponieważ kondycja takiego storczyka nie jest najlepsza i regeneracja może potrwać bardzo długo, tak jak w przypadku mojego ok 6 miesięcy.

Po takich oględzinach możemy spokojnie przystąpić do zakupu :)



 

2 czerwca 2013

Storczyk przekwita i co dalej ....

Storczyk jak każda roślina najładniej wygląda jak kwitnie, jednak przychodzi czas kiedy kwiatki zaczynają więdnąć i opadać. Aby dłużej cieszyć się kwitnącą orchideą, należy systematycznie każdy kwiatek po przekwitnięciu delikatnie obciąć. Pozwoli to na roślinie pobrać pozostałe składniki pokarmowe, które wzmocnią kwiaty stożkowe, znajdujące się na końcu kłosu storczyka. Gdy wszystkie kwiaty przekwitną należy przyciąć łodygę.

Na pytanie kiedy znów zakwitnie odpowiadam tutaj
  
http://www.mojstorczyk.pl/kiedy-ponownie-zakwitnie/ 

informacje o przycinaniu znajdziecie tutaj

http://www.mojstorczyk.pl/storczyk-przekwita-co-dalej/