Nowy wygląd bloga

Już jest !!!

Nowy wygląd bloga, który mam nadzieję będzie bardziej czytelny dla was i dla mnie :) jest już dostępny.

Zapraszam was do odwiedzenia mojej nowej odsłony blogowego pamiętnika storczyka

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera. Zapisując się otrzymacie darmowy poradnik, w którym zawarłam wszystkie problemy, które dotknęły moje storczyki.

Zapraszam również do udziału w konkursach. Dziś został rozstrzygnięty konkurs, w którym do wygrania był storczyk.

NOWY KONKURS

do wygrania zestaw pałeczek nawozowych firmy VILMORIN

http://www.mojstorczyk.pl/konkurs-noworoczny/

26 września 2013

Korzenie powietrzne - przycinać czy nie

Korzenie powietrzne jak sama nazwa wskazuję znajdują się na powierzchni storczyka. Jak utrzymać je w dobrej formie, co zrobić gdy jest ich zbyt dużo ?

Już odpowiadam :)

Jeżeli chodzi o moje storczyki to ja nie przycinam powietrznych korzeni. Dbam by były w dobrej formie poprzez codzienne spryskiwanie, ze względu na swoją położenie korzenie narażone są na wysuszenie, dlatego ważne jest aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie. natomiast co zrobić gdy korzeni jest zbyt dużo. Taka sytuacja skłania nas do przesadzenia storczyka.

11 września 2013

Kleistość liści - Tarczniki

Jak już wcześniej pisałam, liście storczyka pokazują nam, jaki jest stan całego kwiatu. Jeżeli nasze liście zaczynają się kleić świadczy to o ich złej kondycji, a dokładniej o inwazji szkodników tzw "Tarczników".

Nie miałam okazji się z nimi spotkać, jednak znając życie, wcześniej czy później będę miala okazje się z nimi zmierzyć. 

Podczas walki z innymi szkodnikami o przyjemnej nazwie"wełnowce" dużo czytałam na temat innych szkodników. Pamiętam że Tarczniki atakują wewnętrzną część liści storczyka, skupiając się zazwyczaj w jednym miejscu. Rozmnażają się dość szybko tworząc lepką powłokę na liściach (podobną do miodu).

Jak z nimi walczyć ? 

Jestem przekonana, że w podobny sposób jak z wełnowcami, czyli należy w pierwszej kolejności odizolować chorego storczyka od pozostałych. Wodą przegotowaną i wata przetrzeć liście orchidei, a następnie zastosować opryski. Podczas walki z wełnowcami robiłam opryski z wody przegotowanej z denaturatem i płynem do naczyń. W tym przypadku lepiej sprawdzi się moczenie waty w roztworze i przecieranie nim liści. Należy pamiętać, że wacik jest jednorazowy i należy go wyrzucić po każdym przetarciu. Jednak jestem pewna, że w sklepie ogrodniczym dostaniemy specjalne preparaty, które w pełni pozwolą nam wyeliminować ten rodzaj szkodnika.

Może się również zdarzyć tak, że Tarczniki wejdą w głąb rośliny. W takim przypadku należy jak najszybciej ją przesadzić do nowego podłoża.

Obym nie musiała się z nimi zmierzyć :)

Osad z kamienia na lisciach storczyka

Podczas nawadniania storczyka, nie zwracamy uwagi na liście. Każdy podlewa według swojego uznania, jednak należny zwrócić uwagę na wygląd liści po takim podlaniu. Często nie zastanawiamy się jaki wpływa ma woda na wygląd rośliny. Po spryskaniu liści możemy zauważyć nieefektowne zacieki na liściach storczyka. Niektóre jesteśmy w stanie usunąć, pozostałe na stałe wpisały się wizualnie liście naszego kwiatu. 
 Często woda w naszych domach nie sprzyja storczykom. Zawsze należy pamiętać aby wodę do podlewania odstawić na dzień lub dwa. Obecnie mamy jesień i jest to dobry moment aby złapać do naczynia deszczówkę, która jest bogata w mikroelementy. Woda ta z pewnością odżywi nasze kwiaty i liście. Jest miękka i na pewno nie pozostawi zacieków. Jednak aby deszczówka była idealna dla orchidei, należy poczekać na większy deszcz, następnie tak zebraną przelewamy do ciemnego zbiorniki i gotowe :)

Uwaga !!!
Sok z cytryny nie jest najlepszym sposobem zmiękczania wody. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Pękające liście storczyka ... przyczyny i zapobieganie

Przyczyna pękających liści tkwi w ich pielęgnacji. Ta sytuacja dotyka kwiatów narażonych na zbyt duże promienie słoneczne oraz przeciągi. Hodowane w ten sposób storczyki stają się słabe, co tym samym naraża je na wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy.

Storczyki jak każdy kwiat do rozwoju potrzebują słońca i wody. Jednak jedno i drugie powinno być umiarkowane, tzn słońce powinno być rozproszone. Orchidea narażona na ostre promienie słoneczne nadmiernie się wysusza, jej liście, w których zgromadzona jest duża ilość wody napinają się, a gdy dołożymy do tego przeciągi i ostre wahania temperatury możemy się spodziewać, że roślina zareaguje pękaniem liści :(  

Samo pękanie nie jest niebezpieczne, jednak odbiera roślinie uroku. Dlatego aby zapobiec takim sytuacjom, należy podlewać umiarkowanie i uważać na przeciągi. 

10 września 2013

Glony w doniczce.

Podczas nawadniania, zawsze sprawdzamy stan korzeni. Jeżeli zauważymy glony na ścianka doniczki i korzeniach nie panikujemy. Nic złego się nie dzieje. W takiej sytuacji należy włożyć naszego storczyka na kilka dni, może tydzień do ciemnej osłonki (kamionki, ciemnego plastiku), która nie przepuszcza światła. 

Więcej na temt glonów i walki z nimi walczyć przeczytasz tutaj

http://www.mojstorczyk.pl/glony-w-doniczce/ 

Żółte liście

Kiedy po raz pierwszy liście mojego storczyka pożółkły, szukałam przyczyn. Zastanawiałam się, czy nie jest przypadkiem chory, przelany, przesuszony, czy ma wystarczającą ilość światła. W kilku poradnikach ogrodniczych przeczytałam, że żółte liście u storczyków,nie muszą oznaczać najgorszego, mogą być oznaką starzenia się, tzn storczyk gubi najstarsze liście, dając początek nowemu wzrostowi rośliny :)

Dlatego ważna jest obserwacja storczyka, jeżeli zauważymy starzejące się liście nie panikujemy, tylko odcinamy je ostrym narzędziem.

 

9 września 2013

Podpory i klispy

Przy zakupie każdy storczyk posiada podpórkę, mniejsza lub większa w zależności od wielkości  kwiatu, które z biegiem czasu stają się nieefektowne. Znalazłam w sklepie ostatnio śliczne podpórki dla orchidei, które na pewno dodadzą im uroku. Jednak ich cena jest spora, waha się od 6zł do 20 zł za sztukę. Spójrzcie jakie cuda robią :)










Przedstawione zdjęcia pochodzą z katalogu sklepu Leroy Marlin.

Osłonki cz. 2

Kilka dni temu byłam na małym rekonesansie i spodobało mi się kilka osłonek, oczywiście każda w innym odcieniu. Nie mogę się zdecydować kilka propozycji :) 

O osłonkach przeczytacie również tutaj

http://www.mojstorczyk.pl/oslonki-doniczki-cz-1/ 

Cena ok 13-14 zl

Cena tej osłonki to ok 4 zł
Cena ok 10 zl


Cena ok 10 zł

 
 Osłonki i zdjęcia które tutaj przedstawiłam są dostępne w Castoramie