Nowy wygląd bloga

Już jest !!!

Nowy wygląd bloga, który mam nadzieję będzie bardziej czytelny dla was i dla mnie :) jest już dostępny.

Zapraszam was do odwiedzenia mojej nowej odsłony blogowego pamiętnika storczyka

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera. Zapisując się otrzymacie darmowy poradnik, w którym zawarłam wszystkie problemy, które dotknęły moje storczyki.

Zapraszam również do udziału w konkursach. Dziś został rozstrzygnięty konkurs, w którym do wygrania był storczyk.

NOWY KONKURS

do wygrania zestaw pałeczek nawozowych firmy VILMORIN

http://www.mojstorczyk.pl/konkurs-noworoczny/

14 czerwca 2013

Kiedy znów zakwitnie ?

Kiedy storczyk przekwita, zastanawiam się kiedy znów będziemy się cieszyć pięknym kwiatem. Tak naprawdę wszystko zależy od samej rośliny, ponieważ są storczyki, które potrafią kwitnąć bez przerwy wypuszczając raz za razem nowe pędy i kwiaty. Takie okazy zdążają się rzadko, przynajmniej ja takiego szczęścia nie ma. Kiedy orchidea będzie gotowa sama wypuści nowe pędy, jednak są sprawdzone sposoby, które wspomagają rozwój nowych pędów. 

Najważniejsze to odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym hodujemy storczyki. W nocy temperatura powinna być niższa o kilka stopni. W ten sposób stopniowo wychładzamy storczyka, który mobilizuje się do wypuszczenia nowego pędu. W moim przypadku sprawdza się ta metoda w 100%. Okres wzrostu pędu zależy od storczyka, ale zazwyczaj trwa do 8 tygodni, jak w przypadku moich dwóch białych storczyków. Obecnie czekam na niebieskiego storczyka, którego pęd ma już ok 5 cm.


Drugim elementem pielęgnacji, który wspomaga wypuszczanie pędu to podlewanie. Jak już wcześniej wspomniałam, ja zraszam storczyki dwa razy dziennie. Sprawia to, że korzenie wolniej wchłaniają wilgoć.

Odpowiednie przycięcie storczyka, również może mieć wpływ na rozwój kwiatostanu. U mnie jeszcze się nie zdarzyło by przycięty storczyk wypuścił z pędu kilka nowych. Zasada przycinania nad trzecim oczkiem, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój pędu jest możliwa wówczas, gdy zauważymy nad łuską oczka nabrzmiały pąk. Taki nabrzmiały pąk, może się trafić również nad pierwszym kwiatem, lub w innym dowolnym miejscu na pędzie storczyka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie obserwowanie i przycinanie orchidei